Drukarnia każdemu z nas kojarzy się z wydrukiem książek, lub podręczników. Jeśli jednak zagłębić się bardziej w temat, jest to zakład, który zajmuje wytwarzaniem bardzo różnych wyrobów poligraficznych. Te najbardziej nam znane to gazety, czasopisma, książki, wszelkiego rodzaju kalendarze, broszury i naklejki. To także ogrom druków akcydensowych razem z opakowaniami.
Spis treści:
Drukarnia drukarni nierówna
Drukarnie zajmują się wydrukiem na skalę masową, ale także przyjmują zlecenia na druki spersonalizowane. To taki rodzaj druku, gdzie każda kopia stanowi unikalny egzemplarz. Drukarnie mogą wykonywać druki kompletne od a do z, jak i również elementarne. W zależności od drukarni mogą one wykonywać tylko sam zadruk podłoża, przekazując tak przygotowany materiał dalej jak i również wykonywać czynności introligatorskie. Tym samym wytwarzają nawet gotowe wyroby. Są one już oprawione, w wielu przypadkach uszlachetnione i naszykowane do sprzedaży.
Drukarnie uniwersalne i specjalistyczne
Pojęcie drukarni jest bardzo ogólne. Są drukarnie uniwersalne zajmujące się dosłownie wszystkim, co nam przeciętnym czytelnikom się kojarzy z takim miejscem, oraz specjalistyczne. Zajmują one się wydrukiem prasowym, dziełowym, lub drukują specjalistyczną techniką, czy też na nietypowym podłożu. Zajmują się także drukami zabezpieczonymi i ścisłego zarachowania. Drukarnie zajmują się także pokrywaniem różnych tkanin i podłoży kolorowym wzornictwem. Ta technika nosi nazwę sitodruku i jest bardzo popularna.
Początki przemysłu poligraficznego
Początki drukarstwa sięgają połowy pierwszego tysiąclecia naszej ery. Za jej kolebkę uważany jest Daleki Wschód. Druk w Europie datuje się na I połowę XV w, a jej nagły rozwój nastąpił już w drugiej połowie tego wieku. W naszych czasach przemysł poligraficzny odgrywa niezwykle istotną rolę i jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki. Największe drukarnie to są bardzo duże, specjalistyczne zakłady, zajmujące się wytwarzaniem i dystrybucją na cały świat.